Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ile kurkumy można spożywać w ciągu dnia?

14 listopada, 2023 Ile kurkumy można spożywać w ciągu dnia?


Długo przed tym, jak kurkuma zdobyła swoją popularność jako superfood, była ona już uznana składnikiem w kuchniach Azji, gdzie była doceniana nie tylko za swoje kulinarne walory, ale i właściwości lecznicze. Dziś, jeśli dotrzymujesz kroku trendom żywieniowym, prawdopodobnie spotkałeś się z kurkumą występującą w postaci naparów, suplementów diety czy specyfików kosmetycznych. Znajdziemy w niej wiele bioaktywnych substancji, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ale ile kurkumy można bezpiecznie spożywać w ciągu dnia?

Zalecane dziennie spożycie kurkumy

Podstawowym składnikiem kurkumy, który przypisuje się jej zdumiewających właściwości prozdrowotnych jest kurkumina. To głównie dzięki niej kurkuma działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. Zwalczając jednocześnie wolne rodniki oraz wspierając procesy detoksykacji. Zdaniem niektórych badaczy zbyt duża ilość kurkuminy w diecie może jednak przynosić skutki uboczne.

Różne źródła podają różne zalecenia dotyczące codziennego spożycia kurkumy. Niektóre źródła wskazują, że bezpieczna dawka kurkumy to około jednego do dwóch gramów dziennie – innymi słowy, około pół do jednej łyżeczki. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wspomina, że do 3 mg na kilogram masy ciała dziennie jest uznawana za bezpieczną dla dorosłych.

Możliwe skutki przekroczenia zalecanej dawki kurkumy

Kurkuma jest zazwyczaj dobrze tolerowana, ale jak wszystko, spożywana w nadmiarze może powodować problemy. Większość badań sugeruje, że duża ilość kurkumy lub kurkuminy może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Możemy mieć wtedy do czynienia z objawami takimi jak nudności, biegunka, zgaga czy nawet wrzody żołądka. Zdrowi ludzie, którzy spożywają duże ilości kurkumy, mogą również doświadczyć bólu mięśni i skóry.

Interakcje kurkumy z innymi substancjami i lekami

Kurkuma, choć jest naturalnym produktem, może oddziaływać z niektórymi lekami, co może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem skutków ubocznych. Na przykład, kurkuma może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Dlatego osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny zwrócić się do lekarza z zapytaniem o możliwość jednoczesnego przyjmowania kurkumy.

Kiedy zachować ostrożność z kurkumą?

Podobnie jak przy każdej substancji, kurkuma może nie być odpowiednia dla wszystkich osób i są pewne sytuacje, w których powinniśmy zachować ostrożność. Osoby z chorobami wątroby, kamieniami żółciowymi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobą żołądka lub jelit, ciężarnymi i karmiącymi piersią powinni skonsultować się ze specjalistą przed spożyciem większej ilości kurkumy lub dodaniem jej do diety jako suplementu.

Kurkuma to składnik, który zdobył wysoki status w dziedzinie zdrowia i wellness, i z dobrych powodów. Dostarczając nam korzyści jeśli chodzi o przeciwzapalne, antyoksydacyjne i potencjalnie antynowotworowe właściwości, jest prawdziwym superfood. Ale jak w przypadku wszystkiego, klucz tkwi w umiarze. Aby cieszyć się korzyściami, nie przekraczaj zalecanej dziennie ilości i zawsze konsultuj wszelkie zmiany w diecie ze specjalistą.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Endometrioza
problemy z zatokami
Jak stosować sok z karczocha: przed czy po jedzeniu?

Jesteś zainteresowany reklamą?