Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Czy piołun ma właściwości magiczne? Mity i fakty

Czy piołun ma właściwości magiczne? Mity i fakty

Data publikacji 7 listopada, 2023

Piołun, ostry w smaku, intensywnie zapachowy ziołowy krzew bywa często kojarzony z magią i tajemniczością. Wykorzystywany w starożytnej medycynie, kulinarii i oczywiście w kulturach ezoterycznych, przez wieki zyskał reputację tajemniczej, wręcz magicznej rośliny. Ale czy rzeczywiście posiadł jakieś niezwykłe, magiczne właściwości? Według różnych kultur i wierzeń, tak. Ale co na to współczesna nauka? Przyjrzyjmy się bliżej zarówno mitycznym, jak i faktualnym właściwościom piołunu.

Mitologiczne znaczenie piołunu

Według aidy starożytnych kultur, piołun był rośliną o niezwykłej mocy. W starożytnej Grecji, pęd piołunu był symbolem Hermesa, boga podróży i posłańców, a to dlatego, że piołun miał chronić podróżnych przed złym duchem i niespodziankami. W średniowieczu, piołun był często używany w obrzędach egzorcyzmów, zaś w świecie ezoterycznym piołunowej jest nierzadko używany w rytuałach i zaklęciach miłosnych. Czy jednak piołun miał faktycznie moc odstraszania złych duchów czy wpływania na uczucia innych osób?

Rhodonit, mineral z maską

Pomimo tego, że artykuł ma koncentrować się na piołunie, warto porównać go także z tak zwany rhodonitem, innym „magicznym” elementem w świecie ezoterycznym. Rhodonit jest minerałem, który wierzeniom przykładano również niewiarygodne właściwości – miał między innymi chronić podróżnych, podobnie jak piołun. Czy jednak możliwe jest, by kawałek kamienia lub krzewu mogły posiadać tak potężne właściwości?

Faktyczne właściwości lecznicze piołunu

Pomińmy na chwilę świat mitów i przenieśmy się do sfery naukowej. Piołun, oprócz mysterycznych właściwości przypisywanych mu przez wieki, de facto posiada wymierne, potwierdzone naukowo właściwości zdrowotne. Roślina ta była wykorzystywana przez wieki jako środek leczniczy zarówno w medycynie naturalnej, jak i tradycyjnej. Piołun jest potężnym antyoksydantem, posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto przypisuje mu się działania przeciwnowotworowe i wsparcie dla układu trawiennego.

Czy piołun ma moc do wywoływania duchów?

Wielu wierzy, że piołun posiada moc do wywoływania duchów, by pogodzić się z przeszłością lub na odmianę, by doświadczyć przyszłości. Takie przekonania biorą się z różnych kultur i wierzeń ezoterycznych, gdzie piołun bywa używany w obrzędach mających na celu wezwanie duchów. Lecz mówiąc o faktach, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że piołun ma takie właściwości. Piołun jest rośliną, która ma wiele korzyści leczniczych i została użyta w medycynie przez wieki, ale nie ma moc do wywoływania duchów, przynajmniej nie w sensie dosłownym. To jednak nie oznacza, że piołun nie ma niezwykłej mocy, bo zdecydowanie ma… ale jest to moc leczenia, moc ochrony zdrowia, a nie wywoływania nieuchwytnych bytów z innego świata.

Jak i kiedy przycinać lawendę?

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy lubczyk działa jak afrodyzjak? Mity i fakty