Dobór odpowiedniego materaca to klucz do zdrowego snu. Odkryj, jak znaleźć idealną twardość materaca, aby zapewnić sobie komfort i wsparcie każdej nocy.
Co to jest twardość materaca?
Twardość materaca określa jego odporność na nacisk, czyli to, jak bardzo materac ugina się pod ciężarem ciała. Skala twardości jest zazwyczaj oznaczana od H1 (bardzo miękki) do H4 (bardzo twardy). Wybór odpowiedniej twardości zależy od kilku kluczowych czynników: wagi ciała użytkownika, ulubionej pozycji snu, indywidualnego poczucia wygody i ewentualnych wskazań zdrowotnych.
Twardość materaca a waga ciała
-
Osoby o wadze do 60 kg: Powinny rozważyć materac H1 lub H2. Lżejsze osoby często preferują materace miękkie, które nie wywołują nacisku zwrotnego i nie uciskają wystających części ciała, jak ramiona i biodra.
-
Osoby o wadze od 60 do 80 kg: Materac H2 jest zazwyczaj odpowiednim rodzajem. Materace średnio twarde zapewniają równomierne podparcie bez uczucia zapadania się i dobrze podpierają sylwetkę o przeciętnej wadze ciała.
-
Osoby o wadze powyżej 80 kg: Powinny wybrać materac H3 lub H4. Przy wadze do około 100 kg dobrze sprawdzają się często materace twarde, zaś dla osób ważących powyżej 100 kg wskazane są materace o podwyższonej twardości, które będą odpowiednio reagowały na siłę nacisku, stabilnie podpierając całą sylwetkę.
Ulubiona pozycja snu a twardość materaca
Spanie na boku
W tej pozycji ramiona i biodra zapadają się głębiej w materac, dlatego osoby śpiące na boku często preferują miękki lub średnio twardy materac h2. Taka twardość zapewnia odpowiednie wsparcie, utrzymując kręgosłup w naturalnej pozycji.
W przypadku użytkowników, którzy mają bardzo drobną i szczupłą budowę ciała czasem lepszy okazuje się nawet jeszcze bardziej miękki model, czyli materac h1.
Spanie na plecach
Osoby śpiące na plecach potrzebują równomiernego podparcia na całej długości ciała, co oznacza, że materace średnio twarde (H2) lub materace twarde (H3) są z reguły najlepszym wyborem. Pomagają one uniknąć zapadania się dolnej części pleców, ale nie są zbyt twarde, dzięki czemu wypełniają pustą przestrzeń w odcinku lędźwiowym.
Spanie na brzuchu
W tej pozycji zaleca się twardsze materace (H3), które zapobiegają zbytniemu wyginaniu się kręgosłupa. Osoby, które lubią spać na brzuchu powinny dużą uwagę zwrócić też na dobór niskiej poduszki.
Dlaczego wybór odpowiedniej twardości jest tak ważny?
Nieodpowiednio dobrany materac może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców, drętwienie kończyn, a nawet problemy z krążeniem. Zbyt miękki materac powoduje, że cięższe partie ciała nadmiernie się zapadają, co prowadzi do nieprawidłowego podparcia kręgosłupa i zmęczenia mięśni. Z kolei zbyt twardy materac nie pozwala na równomierne rozłożenie nacisku, co może powodować dyskomfort i wybudzenia w nocy.
Co zrobić, gdy materac jest za twardy lub za miękki?
W sytuacji, gdy aktualnie używany materac jest za twardy lub za miękki, najlepiej byłoby kupić nowy model, dopasowany twardością do wagi użytkownika i do indywidualnego poczucia komfortu. Z różnych względów nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy na pomoc przychodzą materace nawierzchniowe, które skutecznie zmieniają twardość materaca podstawowego i wyrównują powierzchnię snu.
-
Jeśli materac jest za twardy: Kup materac nawierzchniowy miękki, np. z pianką termoelastyczną.
-
Jeśli materac jest za miękki: Wybierz materac nawierzchniowy twardy, np. z pianki wysokoelastycznej lub lateksowej, albo też użyj maty kokosowej, która dobrze utwardzi powierzchnię snu.
Dobór twardości materaca jest kluczowy dla zdrowia i komfortu snu. Pamiętaj, że to, co dla jednej osoby jest wygodne, dla innej może być niewłaściwe. Dlatego warto przetestować różne opcje w sklepie, uwzględniając swoją wagę, pozycję snu i indywidualne preferencje. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z porad ekspertów lub możliwości testowania materaca w domu przez kilka nocy.
Artykuł sponsorowany