Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Jak przygotować szałwię do płukania gardła?

Jak przygotować szałwię do płukania gardła?

Data publikacji 14 listopada, 2023


Płukanie gardła szałwią to naturalny sposób na łagodzenie podrażnień, bólu czy nieprzyjemnego zapachu z ust. Zdrowotne korzyści z płukania gardła wysokogatunkową szałwią są nieocenione, są to przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Aby jednak skorzystać z dobrodziejstwa tej niezwykłej rośliny, warto wiedzieć, jak ją prawidłowo pozyskać, przechować i przygotować do użytku.

Pozyskiwanie i przechowywanie szałwii

Szałwię najlepiej jest zbierać podczas kwitnienia, zazwyczaj jest to okres od czerwca do sierpnia. Roślina powinna być zdrowa, bez żadnych oznak chorób czy szkodników. Do pozyskiwania używamy tylko świeżych liści, które należy delikatnie odcinać, nie szarpiąc całej rośliny. Po zebraniu szałwię należy przepłukać pod bieżącą wodą i osuszyć.

Przechowywanie szałwii jest równie ważne jak jej pozyskanie. Suszona szałwia powinna być przechowywana w szczelnym słoju, z dala od światła i wilgoci. Idealnym miejscem jest ciemna i chłodna spiżarnia lub szafka kuchenna. Pamiętajmy, że dobre przechowywanie zioła zapewni mu długą świeżość i zachowanie wszystkich wartości odżywczych.

Przygotowanie naparu z szałwii

Do wykonania płukania gardła potrzebujemy naparu z szałwii. Jest to bardzo prosty proces. Wystarczy zalać łyżkę suszonych liści szałwii szklanką wrzącej wody i odstawić na 10-15 minut pod przykryciem. Po tym czasie należy przecedzić napar i odczekać, aż ostygnie do temperatury pokojowej.

Napar z szałwii można przygotować również z liści świeżych. W tym przypadku wzrasta ilość zastosowanych liści – na jedną szklankę wrzątku używamy dwóch łyżek świeżych liści szałwii. Proces przygotowania naparu pozostaje ten sam.

Płukanie gardła szałwią – procedura

Płukanie gardła szałwią powinno trwać około 3-5 minut i powinno być przeprowadzane 2-3 razy dziennie, najlepiej po posiłku. Istotne jest, aby nie połykać naparu – po prostu płuczemy gardło i wypluwamy. Po płukaniu gardła szałwią nie powinniśmy spożywać pokarmów ani napojów przez minimum 30 minut.

Należy pamiętać, że płukanie gardła szałwią nie zastąpi wizyty u lekarza, lecz może wspomóc leczenie. W przypadku silnego bólu gardła, wysokiej temperatury czy innych objawów choroby trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Zalety i przeciwwskazania płukania gardła szałwią

Płukanie gardła szałwią to naturalny i bezpieczny sposób na zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów osiadających w jamie ustnej. Działa również przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i sprawia, że oddech staje się świeższy.

Niemniej jednak, jak każdy produkt naturalny, szałwia może mieć swoje przeciwwskazania. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ze względu na możliwość powodowania skurczów macicy. Osoby cierpiące na niewydolność nerek lub z chorobą Alzheimera również powinny unikać stosowania szałwii. Zawsze przed rozpoczęciem domowego leczenia, warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy karczoch dobrze działa na wątrobę? Co mówią badania?