Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Kto nie powinien spożywać majeranku? Ważne przeciwwskazania

Kto nie powinien spożywać majeranku? Ważne przeciwwskazania

Data publikacji 13 listopada, 2023

Uwielbiany przez wielu, majeranek jest jednym z najpopularniejszych ziół w naszych kuchniach. Jego aromatyczną wymowę chętnie wkomponowujemy do potraw, wykorzystując zarówno do dań głównych, jak i przekąsek. Jednak ta zdrowa i powszechnie stosowana roślina ma też swoje ciemne strony. Oto niektóre osoby, dla których spożywanie majeranku może okazać się niezdrowe albo nawet niebezpieczne.

Reakcje alergiczne na majeranek

Podobnie jak wszystkie rośliny, majeranek może wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób. Objawy takiej alergii mogą obejmować kichanie, katar, zaczerwienienie skóry, pokrzywkę, świąd czy trudności w oddychaniu. W skrajnych przypadkach może pojawić się ciężki obrzęk naczynioruchowy, określany jako anafilaksja, który jest stanem wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej.

Oznacza to, że jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś jakiejkolwiek reakcji alergicznej po spożyciu majeranku, powinieneś natychmiast przestać go spożywać i zgłosić ten fakt swojemu lekarzowi.

Wpływ majeranku na ciążę i karmienie piersią

Chociaż nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających niebezpieczeństwo spożywania majeranku przez kobiety w ciąży, istnieje powszechne przekonanie, że może on wywoływać skurcze macicy. Może to w rezultacie prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dlatego, ze względu na zapobiegawczość, zaleca się, aby kobiety w ciąży omijały ten specjalny dodatek do potraw.

Podobnie, nie istnieją jasne dowody na to, że majeranek jest niebezpieczny podczas karmienia piersią, ale wiele ekspertów zaleca ostrożność. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed spożywaniem majeranku podczas karmienia piersią.

Zakrzepica a spożywanie majeranku

Majeranek ma właściwości rozrzedzające krew, co oznacza, że może zwiększyć ryzyko krwawienia u osób cierpiących na choroby krwi, takie jak zakrzepica. Dlatego osoby dotknięte tym schorzeniem, powinny skonsultować spożycie majeranku z lekarzem. Jest to szczególnie ważne jeżeli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe, które razem z majerankiem mogą zbytnio rozrzedzić krew.

Powikłania zdrowotne związane z operacjami chirurgicznymi

Ze względu na wcześniej wspomnianą właściwość rozrzedzania krwi, majeranek może zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po operacjach chirurgicznych. Dlatego zaleca się, aby przestać spożywać majeranek na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Podsumowując, chociaż majeranek jest zwykle zdrowym dodatkiem do wielu potraw, niektóre osoby powinny zachować ostrożność. Zawsze jest dobrze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat twoich indywidualnych potrzeb zdrowotnych i spożycia majeranku. Pamiętaj, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak i kiedy przycinać lawendę?

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy karczoch dobrze działa na wątrobę? Co mówią badania?