Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Lawenda – odmiany, właściwości, informacje

Lawenda – odmiany, właściwości, informacje

Data publikacji 30 października, 2023


Nie bez powodu lawenda kojarzy się z romantycznymi krajobrazami południa Francji, gdzie są jej rozległe plantacje. Jednak to nie tylko piękno tej rośliny przyciąga uwagę. Lawenda posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych oraz kosmetycznych, a także jest wdzięcznym elementem w aranżacji ogrodu. W wartości przekonać się, jakie są rodzaje lawendy, jakie ma właściwości oraz jak o nią dbać.

Czym jest lawenda i jakie są jej najpopularniejsze odmiany

Lawenda, znana też jako lavandula, to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co oznacza „myć” – nie jest to przypadek, bowiem lawenda od dawna była wykorzystywana do produkcji mydeł i kosmetyków. Na całym świecie istnieje około 30 gatunków lawendy, które różnią się między sobą nieco wyglądem, zapachem, a także warunkami, w jakich najlepiej rosną.

Rodzaje i odmiany lawendy

Najpopularniejszymi odmianami lawendy są: lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) znaną też jako prawdziwa lub lekarska, która pochodzi z południa Europy, lawenda szerokolistna (Lavandula latifolia), która rośnie naturalnie w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz lawenda wielkokwiatowa (Lavandula x intermedia), będąca krzyżówką poprzednich dwóch gatunków.

Lawenda uprawna – idealny wybór do naszych ogrodów

Lawenda uprawna, zwana także lawendą ogrodową, potrafi przetrwać nawet surowe zimy, dzięki czemu jest powszechnie hodowana na całym świecie – także w Polsce. Te rośliny charakteryzują się gęstym ulistnieniem oraz intensywnym, słodkim zapachem.

Lawenda wąskolistna – atrakcyjna odmiana dla miłośników ogrodnictwa

Lawenda wąskolistna, dzięki swoim drobnym i silnie pachnącym kwiatom – zarówno świeżym, jak i suszonym – jest najczęściej używana w przemyśle perfumeryjnym. Wyróżnia się też niezwykle dekoracyjnym wyglądem – jej fioletowe kwiaty są niewiele większe od groszku.

Właściwości lecznicze i kosmetyczne lawendy

Lawenda zawdzięcza swoje lecznicze właściwości zawartości wielu składników bioaktywnych. Związki te przede wszystkim działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i uspokajająco.

Lawenda a zdrowie: wykorzystanie w medycynie naturalnej

Lawenda jest ceniona w medycynie naturalnej za swoje liczne właściwości. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne lawendy doskonale sprawdzają się w leczeniu przeziębień, kaszlu, a także problemów skórnych. Tymczasem właściwości uspokajające lawendy pomagają w walce ze stresem i bezsennością. Wprowadzenie do swojego codziennego życia np. naparu z kwiatów lawendy może znacznie poprawić Nasze samopoczucie.

Stosowanie lawendy w kosmetyce: jak i dlaczego?

Zarówno olejek lawendowy, jak i woda lawendowa są składnikami wielu kosmetyków – od mydeł, przez kremy, aż po szampony. Lawenda ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w walce z trądzikiem. Ma też właściwości regenerujące i przyspiesza gojenie się skóry.

Uprawa i pielęgnacja lawendy w domu i ogrodzie

Lawenda jest rośliną, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Choć nie jest to roślina wymagająca, to jednak potrzebuje kilku warunków, by prawidłowo rosła i kwitła.

Porady dotyczące uprawy lawendy

Lawenda najlepiej rośnie na przepuszczalnym, lekko zasadowym i niezbyt żyznym podłożu. Jest to roślina ciepłolubna, dlatego warto sadzić ją w miejscach nasłonecznionych. Nie potrzebuje częstego podlewania – woda jest jej potrzebna tylko podczas długotrwałych suszy.

Praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji rośliny

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla lawendy jest przycinanie – powinno się go przeprowadzać wczesną wiosną, a następnie po okresie kwitnienia. Dzięki temu zabiegowi roślina zyskuje ładny, zwarty kształt i obficie kwitnie.

Przygotowanie lawendy do zimy

Mimo że lawenda jest rośliną odporną na niskie temperatury, to jednak zimą warto ją odpowiednio zabezpieczyć.

Jak dbać o lawendę, aby przetrwała zimę

Lawendę warto obłożyć gałęziami iglaków, a na wierzch położyć agrowłókninę. Ważne jest, by nie używać do tego celu folii, która nie przepuszcza powietrza, co mogłoby prowadzić do gnicia rośliny. Dodatkową ochronę stanowi także śnieg, który dobrze izoluje lawendę od niskich temperatur.

Zastosowanie lawendy w kuchni i domu

Zastosowanie lawendy nie ogranicza się jedynie do lecznictwa i kosmetyki. Ta roślina świetnie sprawdzi się również w kuchni i domu.

Wykorzystanie lawendy w przepisach kulinarnych

Lawenda jest niezwykle aromatycznym dodatkiem do wielu potraw – zwłaszcza słodkich, np. ciast czy deserów. Świetnie komponuje się z miodem, cytryną, owocami leśnymi, ale też mięsem. Dodatek kwiatów lawendy do lemoniady czy koktajli to również doskonały pomysł.

Lawenda w domu: naturalne środki czystości i pachnące dodatki

Lawenda to także doskonały i naturalny sposób na odświeżenie powietrza w domu. Wystarczy umieścić w wybranym pomieszczeniu woreczek z suszonymi kwiatami lawendy. Ponadto, olejek lawendowy można wykorzystać do wykonania naturalnych środków czystości, np. do mycia podłóg czy mebli.

Zastosowań lawendy jest naprawdę wiele – od pielęgnacji skóry, przez medycynę naturalną, aż po gotowanie. Ta piękna i pachnąca roślina może służyć nam na wiele sposobów, dlatego warto ją mieć w swoim ogrodzie czy doniczce na parapecie.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Sadzenie ziemniaków – terminy, nawożenie, pielęgnacja