Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Pokrzywa – poznaj cenne właściwości tego zioła!

Pokrzywa – poznaj cenne właściwości tego zioła!

Data publikacji 7 listopada, 2023


Kiedy słyszymy słowo „pokrzywa”, większość z nas myśli o kłopotliwej roślinie, która zdobi niektóre pola i łąki, i której nieodzowną cechą jest pieczenie naszej skóry. Wiemy, że to nie jest roślina, z którą warto się zaprzyjaźnić. Ale czy na pewno? Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zastanowić, jak wiele cennych właściwości skrywa ta pokrzywa, której zwykle unikamy? Może nadszedł czas, aby spojrzeć na nią z innej perspektywy i docenić jej zdrowotne korzyści?

Pokrzywa – dwie strony medalu

Choć powszechnie związana z irytacją skóry, pokrzywa jest rośliną o niezwykle bogatym składzie i wielu prozdrowotnych właściwościach. Ta roślina jest doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, a także licznym chorobom można zapobiec i leczyć za pomocą ekstraktów z pokrzywy. Właśnie dlatego pokrzywa jest nie tylko rośliną o dwojakim obliczu, ale również jednym z najcenniejszych skarbów natury.

Składniki odżywcze pokrzywy

Choć pokrzywa jest małym zielskiem, to jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Ta roślina zawiera wiele mikroelementów, takich jak: żelazo, magnez, wapń, potas i miedź. Nie zapominajmy jednak o witaminach, które są obecne w pokrzywie – witaminie C, witaminach z grupy B, prowitaminie A oraz witaminie K.

Wodny ekstrakt z liści pokrzywy jest niezwykle bogaty w flawonoidy, co zwiększa jego działanie przeciwutleniające. Dodajmy do tego jeszcze silikon i kwasy organiczne, takie jak: kwas jabłkowy, kwas mlekowy, kwas formowy czy kwas glutaminowy. Zawartość składników odżywczych w pokrzywie może się różnić w zależności od miejsca pochodzenia, pory roku i sposobu przetwarzania.

Korzyści ze spożywania pokrzywy

Korzyści zdrowotne ze spożywania pokrzywy są niezwykle liczne i zróżnicowane. Oto tylko kilka z nich:

  • Pokrzywa pomaga w walce z anemią ze względu na bardzo wysoką zawartość żelaza.
  • Regularne spożywanie pokrzywy pomaga wzmocnić układ immunologiczny.
  • Pokrzywa działa odtruwająco, pomagając usunąć szkodliwe substancje z naszego organizmu.
  • Stosowana zewnętrznie, może pomóc w leczeniu niektórych problemów skórnych, takich jak trądzik czy łuszczyca.
  • Używana do płukania włosów, pomaga zwalczać łupież i stymuluje wzrost włosów.

Zastosowanie pokrzywy w medycynie naturalnej

Pokrzywa jest stosowana w medycynie naturalnej od wieków. Wykorzystuje się ją do różnego rodzaju nalewek, syropów, herbat i naparów. Mogą pomóc one w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak bóle stawów, kamienie nerkowe, cukrzyca czy zaburzenia menstruacyjne.

W medycynie naturalnej pokrzywa jest również często wykorzystywana do produkcji maści i kremów leczniczych. Możemy ją także spotkać w specyfikach na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci, jak również w preparatach wspomagających odchudzanie. Pokrzywa, ze względu na swoje liczne zdrowotne korzyści, zdobywa coraz większą popularność jako składnik suplementów diety.

Łatwe przepisy na potrawy z pokrzywą

Pokrzywa nie jest tylko lekarstwem, ale może być również smacznym dodatkiem do naszych posiłków. Oto kilka propozycji:

  • Herbata z pokrzywy: do dzbanka wrzącej wody wrzuć dwie garści młodych liści pokrzywy, odstaw na 10 minut, po czym odcedź. Posłódź miodem do smaku.
  • Zupa z pokrzywy: z młodych liści pokrzywy, marchewki, cebuli, ziemniaków i bulionu warzywnego możemy przyrządzić smaczną i zdrową zupę.
  • Sok z pokrzywy: liście pokrzywy zmiksuj z wodą, dołóż kilka jabłek dla smaku, po czym wyciśnij sok. Idealny na upalne dni!

Jak widać pokrzywa to niezaprzeczalnie roślina o wielu cennych właściwościach. Mimo, że jej spotkanie może nie być przyjemne, szczególnie na spacerze, pamiętajmy, że jest to roślina, która może przynieść nam wiele korzyści. Czasem warto choć na chwilę zapomnieć o jej piekących liściach i spojrzeć na nią przez pryzmat jej zdrowotnych wartości.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?