Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Czy cynamon obniża cukier? Kiedy warto go jeść?

Czy cynamon obniża cukier? Kiedy warto go jeść?

Data publikacji 8 grudnia, 2023


Cynamon, przyprawa znana z setek lat, doceniana nie tylko za wyjątkowy smak, ale i zdrowotne właściwości, w ostatnich latach stała się obiektem wielu badań naukowych. Istnieje wiele dowodów sugerujących, że cynamon może przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą.

Właściwości cynamonu w kontroli glikemii

Badania potwierdzają, że odpowiednie dawkowanie cynamonu wpływa na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Związki aktywne zawarte w cynamonie pomagają regulować poziom cukru we krwi, co jest niezwykle istotne dla osób zmagających się z cukrzycą czy zespołem metabolicznym.

W jednym z badań naukowych przeprowadzonych na grupie osób z cukrzycą typu 2, udowodniono, że codzienne spożywanie cynamonu przyczyniło się do obniżenia poziomu cukru we krwi o 24%.

Regularne spożywanie cynamonu przyczynia się także do obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi oraz złego cholesterolu LDL, co dodatkowo wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Idealny czas spożywania cynamonu dla korzyści zdrowotnych

Jeżeli zależy nam na maksymalizacji zdrowotnych korzyści wynikających ze spożywania cynamonu, warto zwrócić uwagę na moment, w którym dodajemy go do naszej diety. Wiele osób pyta: „Kiedy warto jeść cynamon?”. To, kiedy spożywany jest cynamon ma istotny wpływ na jego właściwości prozdrowotne.

Cynamon najlepiej działa, kiedy jest spożywany na pusty żołądek. Właśnie wtedy może najskuteczniej kontrolować glikemię i obniżać poziom cukru we krwi. W praktyce znaczy to, że cynamon powinien zostać spożyty na przykład na śniadanie, niezależnie od tego, czy dodajemy go do owsianki, jogurtu czy herbaty. Cynamon ma także zdolność do spowolnienia procesu trawienia, co prowadzi do stabilizacji poziomu glukozy we krwi po jedzeniu.

Jak dodawać cynamon do diety?

Spożywanie cynamonu wraz z codzienną dietą nie jest trudne. Wystarczy stosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, cynamon można dodawać do różnego rodzaju potraw i napojów. Idealnie komponuje się z owocami, jogurtem, kawą czy herbatę. Jest także doskonałym dodatkiem do owsianki oraz dań z ryżu.

    • Cynamonem możemy posypywać owoce, jogurty czy owsiankę.
    • Zdecydowanie warto dodać go do herbaty lub kawy.
    • Wrzucamy go do shake’ów proteinowych lub koktajli owocowych.
    • Możemy dodawać go do pieczywa czy deserów. To smaczny sposób na urozmaicenie codziennych smaków.

Cynamon w kuchni jest nie tylko przyjemnym dodatkiem smakowym, ale przede wszystkim uzupełnieniem naszej diety w zdrowotne składniki, wpływające na kontrolę poziomu cukru we krwi.

Zagrożenia i przeciwwskazania

Mimo wielu korzyści płynących ze spożywania cynamonu, istnieją również pewne potencjalne zagrożenia i przeciwwskazania związane z nim. Cynamon zawiera kwas kumarowy, który może być szkodliwy dla osób z chorobami wątroby. Długotrwałe spożywanie bardzo dużych ilości cynamonu może prowadzić do zatrucia tym kwasem. Warto zwrócić uwagę, że istnieje różnica pomiędzy cynamonem cejlońskim a kasjowym. Ten drugi zawiera znacznie więcej kwasu kumarowego.

Pamiętaj, aby stosować cynamon z umiarem i pamiętać o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia. Nie zaleca się spożywania więcej niż jednej łyżeczki cynamonu dziennie. W przypadku osób ze szczególną wrażliwością na kwas kumarowy, zaleca się konsultację z lekarzem przed dodaniem cynamonu do diety.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?