Lawendowydom

Blog o roślinach leczniczych i ziołach

Uroda

Jak stosować pokrzywę na włosy?

Jak stosować pokrzywę na włosy?

Pokrzywa, ta doceniana przez jednych, potępiana przez innych roślina, od dawna jest znana ze swoich leczniczych właściwości. Nie bez powodu była używana w tradycyjnej medycynie. Dzisiaj, korzystając z jej dobroczynnych składników, możemy poprawić kondycję naszych włosów. Jak to zrobić?

Zalety stosowania pokrzywy dla zdrowia włosów

Pokrzywa to skarbnica witamin, minerałów i składników aktywnych, które korzystnie wpływają na zdrowie i kondycję naszych włosów. Zawiera ona między innymi witaminy A, C, K, oraz z grupy B, minerały takie jak żelazo, potas, wapń, czy krzem oraz cenne aminokwasy, flawonoidy i chlorofil. Wszystkie te pierwiastki wpływają na wzrost, gęstość, elastyczność i wygląd naszych włosów.

Korzystne działanie pokrzywy na włosy wynika z właściwości poszczególnych składników. Witaminy z grupy B poprawiają kondycję włosów, wpływając na ich wzrost i hamując wypadanie. Wartościowy jest również krzem, który wzmacnia włosy, sprzyja ich gęstości i powoduje, że stają się mocne i pełne blasku. Witamina A poprawia wygląd włosów, nadając im zdrowy wygląd, a witamina C działa przeciwutleniająco, chroniąc włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Przepisy na naturalne maseczki z pokrzywy

Pokrzywa doskonale sprawdzi się jako składnik domowych maseczek do włosów. Możemy zrobić z niej odżywczą maskę, która dodatkowo zagęści nasze włosy, albo maskę wzmacniającą, która pomoże zwalczyć problem wypadania włosów.

Maseczka odżywcza z pokrzywy i jajka: Składniki – dwie garście świeżych liści pokrzywy, jedno jajko, łyżka oleju kokosowego. Liście pokrzywy zalewamy gorącą wodą, następnie blendujemy na jednolitą masę. Dodajemy jajko i olej kokosowy, mieszamy. Gotową maseczkę nakładamy na włosy i zostawiamy na 15-20 minut, a następnie spłukujemy.

Maseczka wzmacniająca z pokrzywy i oliwy z oliwek: Składniki – dwie garście świeżych liści pokrzywy, łyżka oliwy z oliwek, łyżka miodu. Przygotowanie takie samo jak w przypadku maseczki odżywczej, z tym że zamiast oleju kokosowego używamy oliwy z oliwek i dodajemy łyżkę miodu.

Porady dotyczące stosowania pokrzywy na włosy

Pokrzywa to naturalny produkt, więc stosowanie jej na włosy nie powinno stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednakże, jak z każdym innym produktem, powinniśmy stosować pokrzywę umiejętnie i roztropnie.

Przede wszystkim, zanim zaczniemy stosować pokrzywę, powinniśmy się upewnić, że nie jesteśmy na nią uczuleni. Możemy to zrobić, robiąc próbny test na małym fragmencie skóry lub skonsultować się z lekarzem.

Zawsze należy też pamiętać, aby dokładnie spłukać pokrzywę z włosów po zastosowaniu maseczki czy odżywki. Niespłukana pokrzywa może wysuszyć skórę głowy i włosy.

Równie ważne jest regularne stosowanie pokrzywy na włosy. Wykorzystywane w regularnej pielęgnacji, pokrzywa potrafi zdziałać cuda. W celu uzyskania widocznych efektów zaleca się stosowanie maseczek z pokrzywą raz na tydzień przez co najmniej 2-3 miesiące.

Stosując te wskazówki, możemy skutecznie wykorzystać pokrzywę do poprawy kondycji naszych włosów i cieszyć się ich zdrowym wyglądem i pięknem.

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.