Sok z karczocha, niegdyś skrywany sekret medycyny naturalnej, zdobywa coraz większą popularność w zdrowym stylu życia. Pochodzący z karczocha Cyneraria (Cynara scolymus), ten roślinny płyn dostarcza rzadko spotykane składniki bioaktywne, takie jak cynarynę, uznawaną za jedną z najważniejszych substancji sprzyjających optymalnej pracy wątroby i trawieniu. Ale równie ważne, jak sama obecność soku w diecie, jest moment, kiedy go spożywamy. Jak więc stosować sok z karczocha: przed czy po jedzeniu?
Poznaj właściwości soku z karczocha
Sok z karczocha jest prawdziwą kopalnią korzyści dla zdrowia. Nie dość, że jest bogatym źródłem antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, to dodatkowo zawiera wiele elementów mineralnych i witamin. Wśród nich są potas, magnez, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina C. Szczególnie ważne są jednak flawonoidy i fenole, które mają korzystny wpływ na trawienie i wspomagają pracę wątroby. Główny składnik aktywny soku z karczocha, cynaryna, przyspiesza wydzielanie soku żołądkowego i poprawia procesy trawienia.
Zobacz również: Czy karczoch obniża cholesterol? Poznaj opinie ekspertów!
Stosowanie soku z karczocha przed jedzeniem
Zastosowanie soku z karczocha przed posiłkiem ma na celu przede wszystkim stymulację procesów trawienia. Poprzez pobudzenie wydzielania żółci, sok ten pomaga przygotować organizm do spożywania pokarmów, szczególnie tych, które są ciężkostrawne.
Spożywanie go na pusty żołądek, 15-20 minut przed posiłkiem, zapewnia lepsze przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z problemami trawiennymi, takimi jak zespół jelita drażliwego czy dyskineza dróg żółciowych.
Dobrym rozwiązaniem może też być spożywanie soku z karczocha przed jedzeniem w przypadku diet redukcyjnych lub oczyszczających – poprawia on metabolizm tłuszczów i wspomaga detoksykację organizmu.
Zobacz również: Czy karczochy dobrze komponują się na pizzy?
Zalety spożywania soku z karczocha po posiłku
Jednak spożycie soku z karczocha po jedzeniu również ma swoje plusy. W ten sposób sok ten może działać jak naturalny „lek” na dolegliwości trawienne po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku. Zawarte w nim składniki aktywne działają rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, co przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych z organizmu.
Ponadto, sok z karczocha może pomóc w poczuciu lekkości i komfortu po jedzeniu, gdyż posiada właściwości przeciwwzdęciowe. W sytuacjach, gdy mamy skłonność do bóli brzucha po jedzeniu, regularne spożywanie soku z karczocha po posiłku może przynieść ulgę.
Sok z karczocha – przed czy po jedzeniu?
Zarówno spożycie soku z karczocha przed, jak i po jedzeniu ma swoje zalety.
W przypadku pierwszego zastosowania, będziemy mogli skorzystać przede wszystkim z efektu przygotowania układu pokarmowego do pracy i optymalizacji procesów trawienia. Po posiłku natomiast sok może być cennym sojusznikiem w walce z niestrawnością i dyskomfortem.
Ostateczny wybór powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Pamiętaj jednak o konsultacji z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem regularnego spożywania soku z karczocha, szczególnie jeśli masz przewlekłe choroby trawienne.