Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Jak uprawiać lawendę w doniczce? To musisz wiedzieć!

Jak uprawiać lawendę w doniczce? To musisz wiedzieć!

Data publikacji 30 października, 2023


Jeśli kochasz piękno i aromat lawendy, ale nie masz dostępne ogrodu, nie martw się! Lawenda może być uprawiana z powodzeniem w doniczce, pod warunkiem zapewnienia jej odpowiednich warunków. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią doniczkę, kiedy nawozić, jak podlewać, jak uniknąć porażek i jak przycinać lawendę uprawianą w doniczce.

Wybór odpowiedniej doniczki dla lawendy

Lawenda, pomimo tego, że znosi suszę, ceni sobie przestrzeń. Z tego powodu dobór odpowiedniej, przestronnej doniczki jest kluczowy.

Wpływ rozmiaru doniczki na wzrost lawendy

Doniczka dla lawendy powinna być przede wszystkim głęboka. Korzenie lawendy rosną pionowo, dlatego wolą odrobinę więcej miejsca do rozwoju i pracy. Jeżeli chodzi o szerokość doniczki, to powinna ona mieścić całe korzenie rośliny bez ich zgniatania. Mając większy kontener, roślina ma więcej miejsca do wzrostu, co zazwyczaj kończy się większą, piękniejszą rośliną.

Zalety doniczek glinianych dla uprawy lawendy

Lawenda ceni sobie przepuszczalne, dobrze osuszane podłoże, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie doniczka gliniana. Tego typu doniczki zapewniają doskonałą przepuszczalność, chroniąc jednocześnie korzenie przed zatrzymaniem nadmiernych ilości wilgoci. Jednak takie doniczki mogą być ciężkie, zwłaszcza jeśli planujesz przestawiać roślinę, dlatego alternatywą mogą być doniczki z porowatego plastiku.

Nawożenie lawendy w doniczce

Jak większość roślin, lawenda potrzebuje odpowiedniego nawożenia, aby rosnąć zdrowo i kwitnąć obficie.

Rodzaje nawozów dla lawendy

Lawenda preferuje gleby o wysokim pH, dlatego powinniśmy używać nawozów alkalizujących. Najlepsze dla lawendy będą nawozy o niskiej zawartości azotu, ale z przewagą fosforu i potasu. Możemy używać nawozów mineralnych lub organicznych, jednak te drugie są zazwyczaj lepszym wyborem, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska i zapewniają lepsze odżywienie dla rośliny.

Optimum nawożenia dla prawidłowego wzrostu lawendy

Lawenda nie lubi nadmiaru nawozów. Zbyt duża ilość może spowodować, że roślina stanie się słaba i podatna na choroby. Optimum nawożenia to raz na miesiąc w okresie wzrostu – od wiosny do jesieni. Zimą nawożenie nie jest konieczne.

Podlewanie lawendy – jakie jest optymalne?

Podlewanie lawendy to kwestia delikatnego balansu. Z jednej strony lawenda jest rośliną tolerującą suszę, z drugiej – nadmierna wilgotność może prowadzić do chorób.

Podlewanie lawendy zależne od pory roku

W okresie wzrostu, od wiosny do jesieni, lawenda potrzebuje regularnego podlewania, ale pamiętaj, aby nie przesadzić. Zimą, kiedy roślina jest w stanie spoczynku, podlewanie powinno być rzadkie.

Stan podłoża a podlewanie lawendy

Najlepszym wyznacznikiem, kiedy podlać lawendę, jest stan podłoża. Jeżeli jest ono suche na głębokość 1-2 cm, to jest to sygnał, że roślina potrzebuje wody.

Porażki w uprawie lawendy – jak ich uniknąć?

Chociaż lawenda jest rośliną stosunkowo łatwą do uprawy, mogą pojawić się pewne problemy.

Częste choroby lawendy uprawianej w doniczce

Najczęstszymi problemami są łupież i zgnilizna korzeni. Pierwszy wynika z nadmiernego podlewania i dość łatwo go uniknąć, podlewając roślinę umiarkowanie. Drugi jest wynikiem zbyt ciasnej doniczki lub źle osuszającego podłoża.

Typowe błędy w pielęgnacji lawendy

Wśród typowych błędów możemy wymienić nadmierne podlewanie i nawożenie. Pamiętajmy, że lawenda nie lubi nadmiaru wody i nawozu. Innym ważnym aspektem jest przycinanie, które jeśli będzie złe, może spowodować osłabienie rośliny.

Przycinanie lawendy – jakie ma znaczenie dla wzrostu rośliny?

Przycinanie jest bardzo ważne dla zdrowia i wyglądu lawendy.

Zasady przycinania lawendy

Przycinanie lawendy powinno odbywać się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. Wiosną przycinamy martwe pędy i osłabione gałązki, a na jesień skracamy roślinę o około jedną trzecią, aby pobudzić ją do gęstszego wzrostu.

Rola przycinania w kształtowaniu lawendy

Przycinanie pozwala nam kształtować wygląd lawendy, sprawiając, że będzie ona wyglądać na gęstszą i bujniejszą. Co więcej, regularne przycinanie pomaga roślinie kwitnąć intensywniej, dodatkowo stymulując produkcję olejków eterycznych, które wpływają na aromat lawendy.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?