Kardamon – poznaj jego właściwości i wartości odżywcze
Data publikacji 6 grudnia, 2023
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzi smak i aromat waszej porannej kawy lub herbaty? Kluczem może być kardamon, o którym wiadomo, że jest jednym z najstarszych i najdroższych przypraw na świecie. Kardamon, choć nie jest tak powszechnie znany jak inne przyprawy, ma unikalny profil smaku i został wykorzystany w różnych kulturach ze względu na jego znaczące korzyści zdrowotne.
Charakterystyka kardamonu – smak i zapach
Jako specjalista, mogę pokusić się o twierdzenie, że jest niemal niemożliwe opisać smak i zapach kardamonu jednym słowem. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej złożonych i niepowtarzalnych przypraw. Jego smak i zapach są intensywne, słodkawe, z wyraźnymi nutami cytrusów, sosny i pieprzu. Charakterystyczny dla kardamonu jest również lekko ziemisty, wręcz korzenny zapach i smak.
Jak uprawiać kardamon? Mini-poradnik ogrodnika
Kardamon to roślina tropikalna, którą można jednak starać się uprawiać nawet w naszych warunkach klimatycznych. Najważniejsze, aby zapewnić mu ciepło (temperatura powinna wynosić minimum 20 stopni) i dużą ilość wilgoci.
Pierwszym krokiem do uprawy kardamonu jest zdobycie nasion tej rośliny. Pamiętajmy, że są one bardzo delikatne i szybko tracą zdolność kiełkowania, dlatego powinniśmy postarać się o najświeższe nasiona, jakie tylko uda nam się zdobyć.
Jak już mamy nasiona, możemy przystąpić do ich wysiewu. Najlepiej zrobić to wiosną. Nasiona kardamonu nie lubią bezpośredniego światła, dlatego powinny zostać wysiane na głębokość około 1 cm. Wymagają także stale wilgotnej, ale nie mokrej gleby. Mogą kiełkować nawet kilka miesięcy, nie należy się więc załamywać, jeśli początkowo nic się nie będzie działo.
Właściwości zdrowotne kardamonu
Kardamon nie tylko wyśmienicie smakuje, ale również posiada wiele właściwości prozdrowotnych.
Jest znany z działania przeciwwymiotnego, przeciwskurczowego i przeciwbakteryjnego. Może pomagać w dolegliwościach żołądkowych i jelitowych, a nawet poprawić wydolność płuc. Kardamon zawiera sporo przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i mogą przeciwdziałać starzeniu się skóry.
W niektórych kulturach kardamon jest znany także ze swoich właściwości afrodyzjakalnych. Znawcy twierdzą, że pomaga on pobudzić popęd seksualny i zwiększyć potencję.
Zawartość makro i mikroelementów w kardamonie
Kardamon to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. W 100g kardamonu znajdziemy m.in.:
- 312 kcal,
- 68.47 g węglowodanów,
- 10.76 g białka,
- 6.7 g tłuszczu,
- 28 g błonnika,
- 1119 mg potasu,
- 606 mg wapnia,
- 229 mg magnezu,
- 293 mg fosforu.
Ponadto kardamon jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, a także witaminy C, której jest w nim aż 21 mg na 100 g.
Dzięki takim właściwościom odżywczym, kardamon może dzięki regularnemu spożywaniu wspomagać ogólną kondycję organizmu. Jest szczególnie polecany osobom prowadzącym aktywny tryb życia i sportowcom, a także osobom starszym, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej.