Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Kiedy najlepiej sadzić lawendę z sadzonek?

Kiedy najlepiej sadzić lawendę z sadzonek?

Data publikacji 31 października, 2023


Lawenda – pachnąca, niebieskofioletowa roślina, która przez wieki zachwyca swoją urodą i pięknem. Chcesz, aby ta aromatyczna krzewinka zdobiła Twój ogród? W tym artykule dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić lawendę z sadzonek, jak o nią dbać, na jakie błędy uważać i jak ją uratować, gdy zaczyna zasychać. A wszystko to w oparciu o wiedzę ekspertów ogrodnictwa.

Czy istnieje idealny moment na posadzenie lawendy?

Każda roślina ma swój cykl życia, który określa najlepszy czas na posadzenie, tak jest również z lawendą. Choć istnieje parę por roku, w których jej sadzenie jest zdecydowanie bardziej pomyślne, nigdy nie istnieje 100% gwarancji sukcesu. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od warunków klimatycznych, gleby, czy specyficznego gatunku lawendy.

Poznaj lawendę i jej wymagania

Rodzaje lawendy i ich specyficzne potrzeby

Na świecie istnieje ponad 20 gatunków lawendy, jednak najpopularniejsze w uprawie są lawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia), lawenda węgierska (łac. Lavandula x intermedia) oraz lawenda francuska (łac. Lavandula stoechas). Każda z tych roślin ma nieco różne wymagania – wąskolistna dobrze rośnie na glebie o odczynie od lekko kwasowego do lekko alkalicznego, a francuska zdecydowanie preferuje podłoże alkaliczne. Węgierska natomiast znosi nieco więcej wilgoci, niż pozostałe dwa gatunki.

Jak przygotować idealne miejsce dla lawendy?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca dla lawendy to klucz do jej zdrowego wzrostu. Najlepiej wybierać miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru, z przepuszczalną, lekko alkaliczną glebą. Jeśli Twoja gleba jest ciężka lub kwasowa, możesz poprawić jej strukturę i odczyn, dodając piasek, kompost lub wapno.

Kiedy sadzić lawendę?

Najlepsza pora roku na sadzenie lawendy

Optimum na sadzenie lawendy to wiosna, choć niektóre gatunki można sadzić także jesienią. Wiosna to czas, kiedy roślina ma szansę na rozwój przed nadejściem zimy. Jeżeli zdecydujesz się na jesienne sadzenie, zadbaj o odpowiednie okrycie rośliny przed mrozem.

Jakie warunki pogodowe są korzystne dla lawendy?

Lawenda jest rośliną tolerancyjną na suszę i dobrze znosi upały. Idealne dla niej są ciepłe, słoneczne dni i umiarkowane, ale nie zbyt częste opady deszczu.

Jak dbać o lawendę po posadzeniu?

Nawadnianie i przycinanie lawendy – podstawowe zasady

Podłoże w miejscu uprawy lawendy powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Należy unikać zarówno zalewania, jak i przesuszenia gleby. Lawendę przycina się wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Jest to kluczowe dla formowania jej kształtu i intensywnej kwitnienia w sezonie letnim.

Częste błędy przy sadzeniu lawendy

Co zrobić, jeśli lawenda nie rośnie tak jak powinna?

Jeżeli lawenda nie rozwija się poprawnie, być może popełniasz jakiś błąd. Najczęstszymi pomyłkami są: sadzenie rośliny w cieniu, przesadzanie zbyt młodych sadzonek, błędy w podlewaniu czy zignorowanie wymagań glebowych lawendy. Prowadzi to zarówno do słabego wzrostu, jak i braku kwitnienia lub nawet do chorób i śmierci rośliny. Popraw sytuację poprzez dobranie odpowiednich warunków i pielęgnację, a lawenda odwdzięczy Ci się bujnym kwitnieniem.

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Sadzenie ziemniaków – terminy, nawożenie, pielęgnacja