Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Kiedy najlepiej siać pietruszkę naciową?

Kiedy najlepiej siać pietruszkę naciową?

Data publikacji 6 grudnia, 2023

Każdy miłośnik domowej kuchni ceni sobie świeżą pietruszkę naciową. Jej aromatyczny smak znakomicie podkreśla potrawy, a intensywny, ciemnozielony kolor dodaje dań dania atrakcyjności. Pietruszka naciowa jest nie tylko smaczna, ale także bardzo zdrowa. Ale kiedy i jak należy siać pietruszkę naciową, aby móc cieszyć się jej walorami przez cały sezon? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Cykle wzrostu pietruszki naciowej

Pietruszka naciowa to roślina dwuletnia, co oznacza, że w pierwszym roku rozwoju tworzy korzenie i liście, zaś w drugim – kwiaty i nasiona. W praktyce jednak w warunkach naszych ogrodów pietruszkę uprawia się jako jednoroczną.

Nasiona pietruszki można zasiać na wiosnę lub jesienią. Pietruszka naciowa to roślina o długim okresie wegetacji, dlatego idealnym momentem na zasianie nasion jest koniec marca czy początek kwietnia.

Aby uzyskać najlepsze efekty, nie możemy zapominać o kilku ważnych aspektach. Przed siewem pietruszki naciowej należy odpowiednio przygotować glebę. Pietruszka rośnie najlepiej na glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych. Pamiętajmy też o odpowiednim nawożeniu – roślina lubi, gdy gleba jest bogata w azot, fosfor i potas. Woda to kolejny istotny element. Pietruszka potrzebuje stałego dostępu do wilgoci.

Jakie warunki sprzyjają siewowi pietruszki naciowej?

Podobnie jak inne rośliny, pietruszka potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu. Do najważniejszych czynników, które sprzyjają siewowi pietruszki naciowej, zalicza się:

  1. temperatura powietrza i gleby – pietruszka lepiej kiełkuje w temperaturach niższych, idealna to 10-20 stopni Celsjusza,
  2. doświetlenie – pietruszka lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze znosi również półcień,
  3. wilgotność gleby – roślina wymaga regularnego podlewania, aby gleba była stale wilgotna, ale nie mokra,
  4. pH gleby – pietruszka lubi gleby o odczynie od lekko kwasowego do obojętnego (pH 6-7),
  5. gleba – pietruszka preferuje glebę żyzną, próchniczą i przepuszczalną.

Praktyczne porady dotyczące siewu pietruszki naciowej

Pietruszka naciowa ma długą historię uprawy i jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Aby uprawa była jak najbardziej owocna, stosuj na bieżąco zdobytą wiedzę o roślinie.

Przed siewem pietruszki naciowej polecamy namoczyć nasiona na około 24 godziny w ciepłej wodzie – to przyśpiesza ich kiełkowanie. Siew wykonujemy na głębokość około 1 cm, zachowując odległość około 20 cm pomiędzy liniami siewu. Ważne jest, aby grunt był wilgotny, ale nie mokry – zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie nasion.

Po siewie glebę warto przysypać warstwą torfu lub kompostu – to zabezpieczy nasiona przed wysychaniem. Pamiętajmy także o regularnym, ale delikatnym podlewaniu.

Jak i kiedy przycinać lawendę?

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak i kiedy podlewać skrzydłokwiat?