Lawendowydom

Blog o roślinach leczniczych i ziołach

Ogród

Która lawenda jest najładniejsza?

Która lawenda jest najładniejsza?

Niezwykłe powabem, a zarazem łatwe w uprawie, zasługujące na miano jednego z najpiękniejszych kwiatów na świecie – to oczywiście lawendy. Te piękne rośliny są znane nie tylko z intensywnego aromatu, ale także z różnorodności form i kolorów kwiatów. Ale która z nich jest najładniejsza? Przedstawiamy Państwu różne rodzaje lawendy, ich estetyczne zastosowanie w ogrodzie, a także porównujemy różne odmiany tej rośliny. Na koniec pokażemy, jak wykorzystać lawendę w domowym zastosowaniu.

Rodzaje lawendy

Lawenda to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin na całym świecie. Występuje wiele różnych odmian lawendy, a każda z nich ma unikalne cechy, które decydują o jej uroku i wyjątkowości.

Lawenda wąskolistna – charakterystyka

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest niewielką, zimozieloną rośliną, która dorasta do wysokości około metra. Jej gałązki są pokryte srebrzystym owłosieniem, a liście są szczególnie wąskie – stąd nazwa tej odmiany. Wyróżnia się intensywnie fioletowymi kwiatostanami, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Ich intensywny, balsamiczny zapach sprawia, że lawenda wąskolistna jest chętnie stosowana w przemyśle kosmetycznym, a także jako roślina ozdobna.

Lawenda angustifolia – korzyści

Lawenda angustifolia, zwana także lawendą prawdziwą, choć podobna do wąskolistnej, posiada nieco szersze liście i jaśniejsze kwiaty. Ta odmiana lawendy jest wyjątkowo ceniona za swoje właściwości lecznicze. Ma działanie antyseptyczne i relaksujące, wspomaga leczenie bólu i łagodzi stres. Ponadto, piękne, fioletowe kwiatostany tej odmiany, to prawdziwa uczta dla oczu każdego miłośnika roślin.

Lawenda intermedia – rosnąca popularność

Coraz częściej w ogrodach spotkać można lawendę intermedia, znaną także jako lawenda holenderska. Ta hybrydowa odmiana lawendy jest nieco większa od poprzednich, a jej kwiaty mają odcień szaro-fioletowy. Ze względu na swój rozłożysty pokrój oraz obfitość kwitnienia, lawenda intermedia jest chętnie wykorzystywana w ogrodnictwie krajobrazowym.

Estetyka lawendy w ogrodzie

Lawenda to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które pięknie prezentują się zarówno w pojedynczych nasadzeniach, jak i w grupach.

Lawenda jako element krajobrazu

Uprawiając lawendę w ogrodzie, warto pamiętać o tym, że roślina ta najlepiej prezentuje się na tle innych, kontrastujących z nią roślin. Dzięki temu jej piękno jest jeszcze bardziej podkreślane. Lawenda szczególnie pięknie prezentuje się w towarzystwie róż, jaśminu czy krzewów różaneczników.

Porady dotyczące kompozycji z lawendą

Lawenda jest niezwykle uniwersalną rośliną, pasuje zarówno do ogrodów nowoczesnych, jak i tych urządzonych w stylu rustykalnym. Ważne jest tylko, aby odpowiednio wyeksponować jej urok. Idealnym miejscem dla lawendy jest słoneczne miejsce, najlepiej przy wejściu do ogrodu lub na rabatach przy ścieżkach.

Porównanie różnych odmian lawendy

Chociaż wszystkie odmiany lawendy są piękne, to jednak każda z nich ma swoje unikalne cechy.

Lawenda wąskolistna versus angustifolia

Choć obie te odmiany są zdecydowanie piękne, to jednak różnią się nieco od siebie. Lawenda wąskolistna ma intensywnie fioletowe kwiaty i wąskie liście, a jej głęboki, balsamiczny zapach jest niezwykle intensywny. Z kolei lawenda angustifolia, choć ma jaśniejsze kwiaty i szersze liście, to jednak jej zapach jest nieco delikatniejszy. Co więcej, ta druga odmiana jest bardziej ceniona za wyjątkowe działanie lecznicze.

Angustifolia a intermedia – różnice

Podobnie jak w poprzednim przypadku, również lawenda angustifolia i intermedia różnią się między sobą. Lawenda angustifolia to roślina o nieco jaśniejszych kwiatach, których intensywny zapach działa kojąco i relaksująco. Z kolei lawenda intermedia, dzięki swojemu rozłożystemu pokroju oraz obfitości kwiatów, doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna.

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.