Lawendowydom

Blog o roślinach leczniczych i ziołach

Kuchnia

Czy imbir można zalewać wrzątkiem?

Czy imbir można zalewać wrzątkiem?

Gorące napoje na bazie imbiru to popularny sposób na walkę z przeziębieniem oraz zahamowanie apetytu. Jednakże, nierzadko pojawiają się pytania i wątpliwości, czy przypadkiem podgrzewanie tej rośliny nie przekreśla jej zdrowotnego charakteru. Czy imbir można zalewać wrzątkiem? Na ile temperatura wpływa na właściwości lecznicze tej przyprawy? Zapraszam do lektury artykułu, w którym postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Właściwości imbiru a zalewanie wrzątkiem

Imbir słynie z dużego bogactwa naturalnych składników prozdrowotnych. Szczególne, mocno cenione dwie substancje, to przede wszystkim: gingerole oraz shogaole. Gingerole charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym, natomiast shogaole wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Klucz do odpowiedzi na pytanie, czy imbir można zalewać wrzątkiem, leży w zrozumieniu, co dzieje się z tymi substancjami w wysokich temperaturach.

Pod wpływem podgrzewania, gingerole są przekształcane w shogaole, których działanie prozdrowotne jest będące nawet silniejsze. Tak więc, podgrzewanie imbiru nie powoduje utraty korzyści zdrowotnych, tylko przekształca jedne korzyści w inne.

Kiedy zalewać imbir wrzątkiem?

Istnieją określone sytuacje, kiedy zalewanie imbiru wrzątkiem jest wręcz zalecane. Przykładowo, jeśli spożywamy imbir w ramach wsparcia walki z infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Jak wspomniano wyżej, pod wpływem temperatury gingerole są przekształcane w shogaole, które wykazują silne działanie właśnie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Alternatywy dla zalewania imbiru wrzątkiem

Jeżeli ktoś zalewa imbir wrzątkiem dla smaku, ale chciałby jednocześnie skorzystać z korzyści zdrowotnych wynikających z obecności gingeroli, może rozważyć alternatywy dla tradycyjnego parzenia. Jednym z rozwiązań jest „zimne” parzenie, polegające na zalaniu imbiru letnią, bądź zimną wodą i pozostawienie na kilka godzin, lub nawet na całą noc. W ten sposób otrzymamy napój o subtelniejszym smaku, ale bogaty w gingerole.

Mit czy prawda: imbir zalewany wrzątkiem traci właściwości?

Jest to mit. Imbir zalewany wrzątkiem nie traci właściwości, tylko przechodzi metamorfozę – gingerole zamieniają się w shogaole.

Obie te substancje mają silne działanie prozdrowotne, choć nieco inne. Oznacza to, że podgrzewany napój z imbiru będzie miał nieco inną „specjalizację” zdrowotną, ale wciąż pozostanie niezwykle wartościowy dla naszego organizmu. To jasne przesłanie dla wszystkich, którzy cenią domowe sposoby na poprawę samopoczucia: nie bójcie się zalewać imbiru wrzątkiem!

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.