Strona główna
Kuchnia
Tutaj jesteś
Kuchnia Czy imbir można zalewać wrzątkiem?

Czy imbir można zalewać wrzątkiem?

Data publikacji 14 listopada, 2023


Gorące napoje na bazie imbiru to popularny sposób na walkę z przeziębieniem oraz zahamowanie apetytu. Jednakże, nierzadko pojawiają się pytania i wątpliwości, czy przypadkiem podgrzewanie tej rośliny nie przekreśla jej zdrowotnego charakteru. Czy imbir można zalewać wrzątkiem? Na ile temperatura wpływa na właściwości lecznicze tej przyprawy? Zapraszam do lektury artykułu, w którym postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Właściwości imbiru a zalewanie wrzątkiem

Imbir słynie z dużego bogactwa naturalnych składników prozdrowotnych. Szczególne, mocno cenione dwie substancje, to przede wszystkim: gingerole oraz shogaole. Gingerole charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym, natomiast shogaole wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Klucz do odpowiedzi na pytanie, czy imbir można zalewać wrzątkiem, leży w zrozumieniu, co dzieje się z tymi substancjami w wysokich temperaturach.

Pod wpływem podgrzewania, gingerole są przekształcane w shogaole, których działanie prozdrowotne jest będące nawet silniejsze. Tak więc, podgrzewanie imbiru nie powoduje utraty korzyści zdrowotnych, tylko przekształca jedne korzyści w inne.

Kiedy zalewać imbir wrzątkiem?

Istnieją określone sytuacje, kiedy zalewanie imbiru wrzątkiem jest wręcz zalecane. Przykładowo, jeśli spożywamy imbir w ramach wsparcia walki z infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Jak wspomniano wyżej, pod wpływem temperatury gingerole są przekształcane w shogaole, które wykazują silne działanie właśnie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Alternatywy dla zalewania imbiru wrzątkiem

Jeżeli ktoś zalewa imbir wrzątkiem dla smaku, ale chciałby jednocześnie skorzystać z korzyści zdrowotnych wynikających z obecności gingeroli, może rozważyć alternatywy dla tradycyjnego parzenia. Jednym z rozwiązań jest „zimne” parzenie, polegające na zalaniu imbiru letnią, bądź zimną wodą i pozostawienie na kilka godzin, lub nawet na całą noc. W ten sposób otrzymamy napój o subtelniejszym smaku, ale bogaty w gingerole.

Mit czy prawda: imbir zalewany wrzątkiem traci właściwości?

Jest to mit. Imbir zalewany wrzątkiem nie traci właściwości, tylko przechodzi metamorfozę – gingerole zamieniają się w shogaole.

Obie te substancje mają silne działanie prozdrowotne, choć nieco inne. Oznacza to, że podgrzewany napój z imbiru będzie miał nieco inną „specjalizację” zdrowotną, ale wciąż pozostanie niezwykle wartościowy dla naszego organizmu. To jasne przesłanie dla wszystkich, którzy cenią domowe sposoby na poprawę samopoczucia: nie bójcie się zalewać imbiru wrzątkiem!

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?