Strona główna
Kuchnia
Tutaj jesteś
Kuchnia Ile kalorii ma pietruszka? Dokładne wartości kcal

Ile kalorii ma pietruszka? Dokładne wartości kcal

Data publikacji 18 stycznia, 2024


Wielu z nas na co dzień nie zastanawia się nad kalorycznością różnego rodzaju warzyw i ziół, które spożywamy. Tutaj przyjrzymy się dokładnie jednemu z nich, a mianowicie pietruszce. Zobaczymy ile kalorii znajduje się w tym zielonym składniku naszych potraw, a także jak możemy wykorzystać jej właściwości odżywcze w naszych dietach.

Co to są kalorie?

Kalorie to jednostka miary energii. W kontekście żywienia, mierzą one ile energii dostarczą naszemu organizmowi poszczególne produkty spożywcze. Kalorie są mierzone na podstawie ilości energii jaka jest wydzielana przy spalaniu danego składnika żywności.

W zależności od ilości kalorii, jakie dostarczamy organizmowi w ciągu dnia, możemy przybrać na wadze, schudnąć, lub utrzymać stałą wagę. Dlatego szczególnie ważne jest aby znać kaloryczność produktów, które spożywamy na co dzień.

Właściwości odżywcze pietruszki

Pietruszka to zioło, które nie tylko dodaje smaku naszym potrawom, ale jest też źródłem wielu cennych składników odżywczych. W 100 gramach świeżej pietruszki znajduje się zaledwie około 36 kcal. Jest więc niskokalorycznym produktem, który możemy spożywać bez obaw o naszą sylwetkę

Ale to nie koniec jej właściwości. Pietruszka jest też bogatym źródłem witamin, takich jak witamina C, witamina A, witamina K oraz witaminy z grupy B. Wpływają one pozytywnie na nasz układ odpornościowy, wspomagają prawidłowy wzrost i rozwój, pomagają w utrzymaniu zdrowych kości, a także poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego.

Zobacz również: Jak zrobić koktajl z pietruszki? Kiedy go zażywać?

Kaloryczność świeżej i suszonej pietruszki

Nie wszyscy wiedzą, że kaloryczność jedzenia może się znacząco różnić w zależności od jego formy. Przykładowo suszona pietruszka ma o wiele więcej kalorii niż świeża. W 100 gramach suszonej pietruszki znajduje się aż 271 kcal. Wynika to z faktu, że w trakcie suszenia znacznie ubywa wody, a proporcje innych składników – w tym tych dostarczających kalorii – zwiększają się. Dlatego podczas korzystania z suszonej pietruszki, powinniśmy być bardziej ostrożni i używać jej świadomie, biorąc pod uwagę jej kaloryczność.

Jak pietruszka wpływa na twoją dietę?

Ze względu na niskokaloryczność i bogactwo cennych składników odżywczych, pietruszka może być doskonałym elementem zdrowej diety. Pomoże nam dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, nie obciążając przy tym naszej kalorycznej puli. Jest szczególnie polecana osobom, które chcą schudnąć, ze względu na niską kaloryczność i wysoką zawartość błonnika, który daje uczucie sytości. Ale pamiętajmy, że nic nie zastąpi zbilansowanej diety i aktywnego trybu życia!

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?