Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród Kiedy najlepiej zbierać skrzyp polny?

Kiedy najlepiej zbierać skrzyp polny?

Data publikacji 6 grudnia, 2023

Skrzyp polny to roślina ciesząca się dużym uznaniem wśród zwolenników naturalnej medycyny i pielęgnacji. Ceniony za swoje liczne właściwości zdrowotne, jest coraz chętniej wykorzystywany i poszukiwany. Aby cieszyć się pełnią korzyści wynikających z jego stosowania, warto wiedzieć, kiedy najlepiej zbierać skrzyp polny. Zbiór tego cennego zielska jest bowiem zależny od kilku czynników, które warto uwzględnić, by jak najefektywniej wykorzystać jego potencjał.

W jakiej porze roku zbierać skrzyp polny?

Choć skrzyp polny możemy spotkać niemal przez cały rok, to jednak najwięcej cennych dla zdrowia składników zawiera w określonym momencie.

Optymalnym terminem na zbiór skrzypu jest wiosna – od kwietnia do czerwca. To właśnie wtedy roślina zawiera najwięcej aktywnych biologicznie związków, takich jak krzemionka, sole mineralne, flawonoidy czy saponiny. W tym okresie skrzyp pokryty jest jeszcze młodymi, soczystymi pędami, które są najcenniejsze pod względem wartości zdrowotnych.

Czy pory dnia wpływają na efekty zbioru skrzypu?

Zbieranie skrzypu polnego powinno odbywać się o określonej porze dnia. Najlepszym momentem jest rano, wkrótce po wschodzie słońca. Wówczas roślina jest jeszcze nawilżona rosą, co wpływa na zwiększenie zawartości cennych składników.

Uwaga! Pamiętać jednak trzeba, że rośliny nie powinny być mokre – zatem jeśli rankiem pada deszcz, zbiór przesuwamy na inny termin.

O czym pamiętać podczas zbierania skrzypu?

W trakcie zbierania skrzypu polnego warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zbiór powinien odbywać się z dala od ruchliwych dróg i źródeł zanieczyszczeń. Skrzyp jest rośliną gromadzącą metale ciężkie, dlatego narażenie go na kontakt z miejskimi zanieczyszczeniami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego zaleca się zbierać skrzyp polny na łąkach, polach i łąkach, z dala od miejskiego zgiełku.

Podczas zbierania należy używać rękawiczek i nożyczek, aby nie uszkodzić rośliny oraz docenić samą formę skrzypu. Odcinamy tylko młode, zielone części – pędy i liście, unikając żółtych stawów. Po zbiorze skrzyp należy szybko przystąpić do suszenia, aby zachować jak najwięcej cennych składników.

Jakie są idealne warunki atmosferyczne?

Zarówno wilgotność powietrza, jak i temperatura mają znaczący wpływ na skład chemiczny skrzypu, a co za tym idzie – na najdogodniejszy termin zbioru. W dni chłodne i wilgotne zawartość cennych składników w roślinie jest wyższa, dlatego takie warunki są korzystne dla zbieraczy.

Jednocześnie, trzeba pamiętać, że skrzyp polny nie toleruje ekstremalnych warunków atmosferycznych. Nie zaleca się więc zbierania rośliny podczas silnego wiatru, ulewnego deszczu czy mrozu. Wszelkie ekstremalne warunki pogodowe mogą bowiem uszkodzić delikatną strukturę skrzypu, a tym samym – zniweczyć efekty zbioru.

Jak i kiedy przycinać lawendę?

Redakcja lawendowydom.com.pl

Zespół miłośników zielarstwa, kwiatów i kulinariów. Wieloletnie doświadczenie w temacie uprawy, zastosowania i pielęgnacji roślin – szczególnie ziół, pozwala dostarczać praktyczną i szczegółową wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak i kiedy podlewać skrzydłokwiat?