Rokitnik zwyczajny, nazywany również rokitnikiem syberyjskim, jest rośliną, której niebieskawo-srebrzyste liście i pomarańczowe owoce przyciągają uwagę zarówno miłośników natury, jak i specjalistów w dziedzinie zdrowego odżywiania. Choć roślina ta pochodzi z Azji, zasłynęła na całym świecie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom prozdrowotnym oraz kulinarnym. Właśnie o nich powiemy sobie więcej w tym artykule.
Rokitnik – właściwości zdrowotne
Już od dawna w tradycyjnej medycynie azjatyckiej doceniano rokitnik za jego niezwykłe właściwości zdrowotne. Owoce rokitnika są prawdziwą bombą witaminową – zawierają m.in. witaminę C, E, B1, B2, K oraz prowitaminę A. Rokitnik ma również w swoim składzie kwasy omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla zdrowia naszego organizmu.
To właśnie dzięki tym składnikom, rokitnik ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a także wspomaga układ odpornościowy. Regularne spożywanie rokitnika korzystnie wpływa na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, jest również polecane w profilaktyce sercowo-naczyniowej.
Uprawa rokitnika w ogrodzie
Rokitnik jest rośliną dość łatwą w uprawie, aczkolwiek wymaga spełnienia kilku warunków, aby prawidłowo rosnąć i owocować. Przede wszystkim roślina ta preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna.
Należy pamiętać, że rokitnik to roślina dwupienna, co oznacza, że aby uzyskać owoce, musimy posadzić w naszym ogrodzie co najmniej dwa okazy – jeden męski i jeden żeński.
Zastosowanie w kuchni
Rokitnik swoją popularność zawdzięcza nie tylko właściwościom zdrowotnym, ale także kulinarnym. Owoce rokitnika są wyjątkowo smaczne – mają kwaśny, nieco gorzkawy smak, który idealnie komponuje się z miodem czy cukrem. Najczęściej używa się ich do sporządzania domowych dżemów, soków i herbat. Są też dodatkiem do wielu dań mięsnych, rybnych i deserów.
- Dżem z rokitnika – idealny do pieczywa, ciast czy jako dodatek do serów,
- Sok z rokitnika – polecany do picia w stanie czystym lub jako dodatek do herbaty,
- Olejek rokitnikowy – używany zarówno do potraw, jak i w kosmetyce,
Wpływ rokitnika na zdrową skórę
Prawdziwe odkrycie stało się zastosowanie rokitnika w kosmetyce. Dzięki wysokiemu zawartości witamin, minerałów, a także kwasów omega, rokitnik znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry. Przyjmuje się, że regularne stosowanie kosmetyków z dodatkiem rokitnika poprawia elastyczność skóry, zwalcza wolne rodniki oraz wspomaga regenerację skóry.
Znajdziemy go zarówno w kremach do twarzy, jak i balsamach do ciała. Szczególnie popularne stały się oleje z rokitnika, które można stosować zarówno na skórę, jak i do włosów. Właściwości rokitnika są wykorzystywane również w branży spa – masaże ciałem z olejkiem rokitnikowym to prawdziwa uczta dla skóry.