Na przydomowych działkach mało który ogród można zobaczyć bez charakterystycznego lubczyku. Wyjątkowo aromatyczna, tę roślinę cenimy szczególnie za jej unikalne właściwości kulinarne. Lubczyk to roślina mocno odporna i niewymagająca, ale nawet ona może czasem sprawiać ogrodnikom problemy. Czy zdarzyło ci się, że twoja roślina nie chciała rosnąć? Oto kilka najważniejszych czynników, które mogą wpływać na wzrost lubczyku.
Nieodpowiednie warunki glebowe
Choć lubczyk nie jest rośliną wyjątkowo wymagającą, to jednak dobrze rozwija się przede wszystkim na glebach próchnicznych, próchniczo-gliniastych lub gliniastych, o pH obojętnym lub lekko alkalicznym. Nie toleruje miejsc wilgotnych, dlatego jeśli w takich warunkach zasadziliśmy naszą roślinę, może ona mieć trudności z przechodzeniem na kolejne etapy rozwoju. Problemem mogą być również gleby zasolone – lubczyk żle znosi nadmiar soli. W tym przypadku pomocne mogą okazać się specjalne preparaty do regeneracji gleby, dostępne w sklepach ogrodniczych.
Problem niewłaściwej pielęgnacji lubczyku
Częstym powodem, dla którego lubczyk nie chce rosnąć, jest nieodpowiednia pielęgnacja. Ta roślina nie toleruje nadmiernego nawadniania, dlatego zbyt obfite podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni. Szczególnie na początku rozwoju, lubczyk potrzebuje jednak regularnego, ale umiarkowanego dostarczania wody. Pamiętaj, żeby nie przesuszać rośliny – lubczyku najlepiej podlewać, gdy warstwa wierzchnia gleby jest już prawie sucha.
Na problemy z wzrostem lubczyka wywołać może również nieodpowiednie nawożenie. Nadmiar azotu w glebie przypędza rozwój pędów kosztem rozwoju korzeni, co ostatecznie skutkuje osłabieniem rośliny. Na samym początku życia rośliny zaleca się jednak umiarkowane nawożenie, które wspiera rozwój młodej rośliny.
Zbyt mało światła – przyczyna niedorozwoju rośliny
Lubczyk to roślina, która niezwykle ceni sobie słoneczne stanowiska. Choć znosi półcień, to jednak przymusowy brak dostępu do słońca może sprawić, że roślina nie będą rosła tak jak powinna. Optymalne dla niej jest stanowisko, gdzie przez większość dnia będzie mogła korzystać z naturalnego światła. Jeśli jest to niemożliwe, warto zastanowić się nad zastosowaniem oświetlenia lampami roślinnymi.
Wpływ chorób i szkodników na wzrost lubczyku
Chociaż lubczyk generalnie jest odporny na choroby i szkodniki, to jednak nie jest to reguła. Przy niewłaściwej pielęgnacji roślina może stać się celem dla nieproszonych gości. Szczególnie narażony na ataki może być młody lubczyk – np. pchełki mogą powodować, że listki zaczynają żółknąć i opadać. W takiej sytuacji warto zastosować odpowiednie preparaty, które pomogą pozbyć się intruzów.
Pamiętajmy, że jak każda roślina, tak i lubczyk, potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu. Czuła opieka i optymalizacja warunków glebowych i oświetleniowych z pewnością pozytywnie wpłyną na rozwój naszej rośliny, a my będziemy mogli cieszyć się jej obfitością i aromatem przez cały sezon.