Przygotowywanie suszonej pokrzywy to prawdziwe sztuka. W jej procesie zawiera się cała magia natury, sprytnie wykorzystana przez mistrza kuchni. Suszone liście pokrzywy są nie tylko smakowitym dodatkiem do zup, sałatek czy herbat, ale również prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Co więcej, prawidłowo przeprowadzony proces suszenia pozwala na zachowanie ogromnej większości tych cennych składników. Jak jednak suszyć pokrzywę, by cieszyć się jej smakiem i zdrowotnymi właściwościami przez cały rok? O tym w dalszej części artykułu.
Wybór i zbieranie pokrzywy do suszenia
Podstawa to dobry materiał. Tak jest również w przypadku pokrzywy. Aby suszyć pokrzywę, musisz znać kilka ważnych zasad. Przede wszystkim, pokrzywa powinna być zbierana wczesnym rankiem, po tym jak spadnie rosa. Najlepszy czas na jej zbieranie to koniec maja lub początek czerwca. Ważne jest, by roślina była młoda, najlepiej przed kwitnieniem, wówczas ma najwięcej właściwości odżywczych. Przy zbieraniu starajmy się zerwać tylko górne, młode listki. Zdecydowanie lepiej jest unikać pokrzyw rosnących przy drogach czy na zasolonych gruntach, są one bowiem narażone na działanie szkodliwych substancji.
- Zobacz również: Poparzenie pokrzywą – jak złagodzić pieczenie?
Prawidłowe przechowywanie świeżej pokrzywy przed suszeniem
Zebrane liście pokrzywy trzeba dobrze przygotować do suszenia. Najpierw oczywiście trzeba je dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń, umyć, a następnie osuszyć, najlepiej czystą ściereczką z lnianym płótnem. Pamiętaj, aby nie wyciskać liści podczas suszenia. Po osuszeniu liści pokrzywy, trzeba je przechowywać w odpowiednich warunkach, aż do momentu suszenia. Najlepiej jest użyć do tego celu papierowego worka lub lnianego materiału. Liście powinny być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu. Pamiętaj, aby nie przechowywać pokrzywy w plastikowych torebkach, ponieważ może to prowadzić do jej gnicia.
Proces suszenia pokrzywy krok po kroku
Sam proces suszenia pokrzywy jest niezwykle prosty. Po przygotowaniu liści, rozkładamy je na papierze, płótnie lub ruszcie. Pokrzywę suszymy przez kilka do kilkunastu dni, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Ważne jest, aby pokrzywa była suszona w cieniu, nie na bezpośrednim słońcu. W przeciwnym razie może utracić dużą część swoich cennych właściwości. Istotne jest też, aby suszone liście pokrzywy były dobrze przewiewane. Nie powinno się ich kłaść na stosie, ale raczej rozłożyć cienko, aby powietrze mogło swobodnie krążyć. Po wysuszeniu pokrzywę należy przechować w szczelnym, szklanym pojemniku, w ciemnym miejscu.
- Zobacz również: Poznaj różne przepisy na syrop z pokrzywy!
Zastosowanie suszonej pokrzywy w kuchni
Pokrzywa, zarówno świeża jak i suszona, jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Jej lekko gorzkawy smak jest idealnym dodatkiem do wielu potraw. W kuchni pokrzywę możemy używać na wiele różnych sposobów. Sprawdzi się jako składnik herbaty, zup, przystawek czy sałatek. Możemy ją również użyć jako przyprawę do mięs. Pokrzywa jest bogata w składniki odżywcze, przez co jej regularne spożywanie może mieć korzystny wpływ na naszą odporność. Wzbogaca dietę o błonnik, witaminy i mikroelementy, a także działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Ważne jest jednak, aby pamiętać o umiarze, bowiem jak w przypadku wszystkiego, również i tutaj nadmiar może przynieść więcej szkód niż pożytku.